تازه‌های سیاسی

رئیس جمهور آمریکا از گفتگوی تلفنی خود با طالبان خبر داد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ۱۳ اسفند از گفت وگوی تلفنی «خوب» خود با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی و مذاکره کننده ارشد گروه طالبان، خبر داد.

این گفت‌وگوی تلفنی سه روز بعد از امضای توافق صلح بین نمایندگان آمریکا و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر، انجام شد. انتظار می‌رود این توافق صلح در ۱۴ ماه آینده به خارج شدن نیروهای خارجی از خاک افغانستان و در نهایت پایان خشونت‌ها در این کشور ختم شود

به گزارش آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ در خصوص تماس تلفنی با یکی از رهبران طالبان گفته است، رابطه بسیار خوبی با ملا دارم. ما امروز یک گفت‌وگوی طولانی خوب داشتیم و می‌دانید که آنها می‌خواهند خشونت‌ها را متوقف کنند. آنها علاقه مند هستند، خشونت پایان یابد.

وی با تاکید بر این که آمریکا و طالبان خواهان پایان یافتن درگیری در افغانستان هستند، گفت، فکر می‌کنم همه ما علائق مشترک داریم.

طبق این گزارش رئیس جمهوری آمریکا حاضر نشد تایید کند که این نخستین باری بوده که با طالبان گفت وگو کرده است. دونالد ترامپ در پاسخ به این پرسش که آیا این اولین باری بود که با طالبان صحبت می کردید؟ اظهار داشت: نمی‌خواهم این را بگویم.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان پیشتر در توییتی از گفت‌وگوی تلفنی رئیس جمهور آمریکا با ملابرادر خبر داده بود.

گروه طالبان در افغانستان هم در بیانیه‌ای گفته است که این گفت‌وگوی تلفنی ۳۵ دقیقه طول کشید.

گروه طالبان همچنین اضافه کرده ست، ملا عبدالغنی برادر در این تماس تلفنی به دونالد ترامپ گفته است که اگر آمریکا به این توافق پایبند باشد، طالبان و ایالات متحده در آینده رابطه مثبتی خواهند داشت.

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: