تازه های اجتماعی

بیش از ۵/۵ میلیون نفر در ایران به شکل «خانوار تک‌نفره» زندگی می‌کنند

معصومه توکلی، رئیس گروه توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی از افزایش گرایش به «تنها زندگی کردن» در ایران خبر داد و گفت:‌ نزدیک به ۵,۵ میلیون نفر در کشور به دلایل مختلف اعم از طلاق، مرگ شریک زندگی یا مسائل اقتصادی در قالب «خانوار تک‌نفره» زندگی می‌کنند و در معرض آسیب‌های ناشی از «تنهایی» قرار دارند.

رئیس گروه توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی درباره این پدیده اجتماعی اظهار داشت: خانوارهای تک‌نفره در نتیجه «برنامه‌ریزی‌های نادرست» اعم از: «عدم پیشگیری از وقوع حوادث مختلف و ناکارآمد بودن سیستم امداد تا موضوعاتی مانند طلاق و فوت و مشکلات اقتصادی» شکل گرفته‌اند.

او اضافه کرد: «خانوارهای تک نفره در بافت جامعه همیشه در معرض آسیبهای بیشتری قرار می گیرند و نهادهای حمایتی باید توجه ویژه‌ای را به این افراد داشته باشند. در بسیاری از مواقع یک زن یا مرد در اثر مرگ یا متارکه شریک زندگی خود را از دست می دهد و از شکل خانواده به خانوار تک نفره تبدیل می شود یا دانشجویانی که به تنهایی در محل تحصیل خود زندگی می کنند، یک خانوار تک نفره هستند».

براساس سرشماری سال ۱۳۹۵، ۲۵ میلیون خانوار در ایران زندگی می‌کنند.

برخی از کارشناسان پیشتر نیز از رشد معضل «تنهایی» در ایران خبر داده بودند. به گفته آن‌ها «مشکلات اقتصادی»، مهمترین عامل گرایش به «تک‌زیستی»‌ست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: