تازه‌های سیاسی

وکیلان کانادایی علیه خامنه‌ای و سپاه شکایت کردند

وکلای کانادایی به نیابت از خانواده‌های قربانیان هواپیمای ساقط شده اوکراینی، شکایت‌نامه‌ای تنظیم کرده‌اند و خواهان دریافت دست‌کم یک و نیم میلیارد دلار کانادایی از ایران به عنوان غرامت شده‌اند.
در این شکایت‌نامه از علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران شکایت شده است.
به نقل از رویترز، «مارک آرنولد» وکیل شناخته شده کانادایی که قبلاً نیز در پرونده دیگری وکالت ضبط دارایی‌های ایران در این کشور را با موفقیت به انجام رسانده بود، اکنون می‌خواهد پرونده غرامت بازماندگان قربانیان کانادایی هواپیمای اوکراینی را جلو ببرد.
خبرگزاری رویترز گزارش داده نام شاکی اصلی درخواست غرامت پنهان نگاه داشته شده تا خانواده وی در ایران با مشکلاتی از جمله، آزار یا مرگ مواجه نشوند.
در جریان ساقط کردن هواپیمای اوکراینی ۱۷۶ نفر از جمله ۵۷ شهروند کانادایی که عمدتاً دوتابعیتی بودند، همچنین چندین شهروند اوکراین، افغانستان و بریتانیا و شهروندان خود ایران کشته شدند.
به نوشته رویترز، قبلاً کانادا در پرونده دیگری دارایی‌های جمهوری اسلامی از جمله دو ساختمان را ضبط کرده و به فروش رسانده بود و معلوم نیست آیا ایران اساساً دارایی دیگری برای ضبط شدن در کانادا دارد یا نه. آرنولد می‌گوید پرونده برای سال‌ها باز خواهد ماند و حکم ضبط دارایی‌های ایران در آینده نیز پی‌گیری خواهد شد.
تا لحظه تنظیم این خبر مقامات ایران واکنشی به این شکایت نشان نداده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: