تازه‌های سیاسی

مهلت سه روزه رییس جمهور عراق به فراکسیون‌های سیاسی این کشور برای معرفی نخست‌وزیر

برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق چهارشنبه ۹ بهمن / ۲۹ ژانویه با انتشار بیانیه‌ای خطاب به فراکسیون‌های سیاسی این کشور اعلام کرد که اگر تا روز شنبه آینده ۱۲ بهمن / یکم فوریه نامزد سمت نخست‌وزیری عراق را معرفی نکنند، خود در این‌باره تصمیم خواهد گرفت.

در بیانیه برهم صالح آمده است: «از زمانی که عادل عبدالمهدی استعفانامه رسمی خود را به پارلمان ارائه کرد، رایزنی‌های سیاسی و پارلمانی با هدف انتخاب نامزد نخست‌وزیری آغاز شد اما متأسفانه به دلیل تنش‌ها و مشاجرات سیاسی، این رایزنی‌ها تا کنون به تفاهمی برای انتخاب نامزد غیر بحث‌برانگیز منجر نشد.»

صالح، وظیفه نخست‌وزیر جدید را عمل به ضرورت‌های مرحله کنونی، تحقق تفاهم سیاسی و مردمی، ایجاد امنیت و برقراری نظم و تدارک برای برگزاری انتخابات آینده عنوان کرد و خواهان تشکیل هر چه سریع‌تر دولت شد.

رئیس جمهوری عراق همچنین گفت: «تداوم وضعیت کنونی امری محال است و نشان از خطری سهمگین و پیچیده‌تر شدن اوضاع دارد.»

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق با ادامه اعتراضات در این کشور ۸ آذر / ۲۹ نوامبر ۲۰۱۹ استعفا داد، اما تا زمان انتخاب نخست‌وزیر جدید در پست خود باقی می‌ماند. اختلاف‌ها میان ائتلاف‌های عمده در مجلس عراق موجب شده است که ضرب‌الاجل معرفی نخست‌وزیر دو بار پشت سر گذاشته شود.

برهم صالح ۵ دی / ۲۶ دسامبر از انتخاب اسعد العیدانی، نامزد «ائتلاف الفتح»، جناح سیاسی نزدیک به ایران در پارلمان برای نخست‌وزیری سر باز زد و اعلام کرد که به جای انتخاب نامزدی که معترضان مخالفش هستند، ترجیح می‌دهد استعفا دهد.

عراق از یکم اکتبر گذشته شاهد جنبش اعتراضی علیه حکومتگران و فساد گسترده در این کشور به‌ویژه از سوی گروه‌های مورد حمایت نظام تهران است.

 

دکمه بازگشت به بالا