تازه‌های سیاسی

خانواده تعدادی از قربانیان هواپیمای اوکراینی از خامنه‌ای و مقامات ایران شکایت کردند

اعضای خانواده‌ تعدادی از مسافران کشته شده در واقعه سرنگون شدن هواپیمای اوکراین، با شلیک موشک سپاه پاسداران، شکایتی را علیه جمهوری اسلامی در دادگاه اونتاریوی کانادا به ثبت رساندند.

علی‌اصغر گرجی،‌ عموی پونه گرجی،  مسافر کشته شده این پرواز، شامگاه جمعه چهارم دی‌ تصاویری از برگه‌های قضایی این شکایت‌ علیه جمهوری اسلامی را در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرد.

او نوشت که این شکایت به طور مشخص از علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، و فرماندهان سپاه پاسداران تحت عنوان «عمل تروریستی ساقط کردن هواپیمای تهران-اوکراین» و در چارچوب قانون جزایی «عدالت برای قربانیان تروریسم» کانادا روز جمعه در دادگاه اونتاریو ثبت شده است.

قانون مورد اشاره آقای گرجی به اتباع کانادایی که قربانی فعالیت‌های تروریستی شده‌اند، اجازه می‌دهد از تروریست‌ها و یا کشورهای حامی تروریسم شکایت کنند. این قانون امکان پیگیری برای دریافت خسارت را نیز به این قربانیان می‌دهد.

در تصویر این شکایت، نام حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران،‌ محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح و امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران نیز به عنوان متهمان مورد اشاره قرار گرفته است.

به گفته علی‌اصغر گرجی، به دلیل فشارهای احتمالی جمهوری اسلامی، نام امضاکنندگان این شکایت به صورت عمومی منتشر نمی‌شود و از اسم مستعار «جان دو» به عنوان شاکی استفاده شده است.

پیشتر، گزارش‌هایی از فشار ماموران سپاه پاسداران بر خانواده قربانیان سرنگونی این هواپیما در ایران منتشر شده بود.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: