تازه‌های سیاسی

وزیر امور خارجه آمریکا: رژیم ایران با رد صلاحیت‌ها از اکنون در نتایج انتخابات دستکاری می‌کند

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا دوشنبه از روند رد صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس ایران و تاثیر آن بر نتایج این انتخابات انتقاد کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در توییتی نوشته است: «انتخابات» مجلس ایران دو ماه دیگر برگزار خواهد شد، اما رژیم از الان دارد نتیجه را با رد صلاحیت بیش از ۱۰۰۰ کاندیدا دستکاری می‌کند. ما در کنار مردم ایران هستیم که می‌خواهند صدایشان شنیده شود.

بررسی صلاحیت نامزدهای مجلس ایران در دو مرحله انجام می شود. ابتدا بر اساس قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، بررسی اولیه صلاحیت نامزدهای انتخابات بر عهده هیات‌های اجرایی و نظارت است. سپس در مرحله دوم، شورای نگهبان وضعیت نهایی صلاحیت‌ها را تعیین می‌کند.

وزیر کشور ایران اخیرا گفته که ۱۵ هزار و ۱۸۵ نفر برای انتخابات یازدهم مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کرده‌اند که صلاحیت «۹۱ درصد» آن‌ها از سوی هیات‌های اجرایی تایید شده است.

بخشی از ردصلاحیت‌ها بر پایه گزارش‌هایی است که چهار مرجع وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، دادگستری و ثبت احوال به این هیات‌ها ارائه می‌کنند ولی شورای نگهبان در بسیاری از موارد بدون توجه به این گزارش‌ها، اقدام به ردصلاحیت نامزدها می‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: