تازه‌های سیاسی

عفو بین‌الملل خطاب به رئیسی: معترضان بازداشت‌شده در ایران را آزاد کنید

سازمان غیر دولتی عفو بین‌الملل ضمن هشدار مجدد در مورد احتمال شکنجه و سوءرفتار با معترضان بازداشت‌شده در ایران، فراخوانی همگانی برای طرح درخواست آزادی کسانی که خودسرانه زندانی شده‌اند، منتشر کرده است.

این سازمان روز هفتم دی ماه گفته مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی در راستای «سرکوب خشونت‌بار و مرگبار» اعتراضات در ایران، دست به بازداشت «خودسرانه» هزاران معترض زده‌اند.

این سازمان فرادولتی ناظر بر حقوق بشر با انتشار فراخوانی برای امضا می‌گوید هزاران نفر در ایران بازداشت شده‌اند، که در میان آن‌ها روزنامه‌نگاران، دانشجویان یا کنشگران حقوق بشر هم حضور دارند.

به گفته عفو بین‌الملل کودکان ۱۵ ساله نیز در میان بازداشت‌شدگان هستند و در بین زندانیان بزرگ‌سال و در زندان‌هایی که شکنجه در آن‌ها رواج دارد، نگه‌داری می‌شوند.

این نهاد بین‌المللی بار دیگر هشدار داده است که بازداشت‌شدگان نه تنها مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند که بسیاری از آن‌ها به اعضای خانواده و وکیل نیز دسترسی ندارند.

عفو بین‌الملل در فراخوان خود از رئیس قوه فضائیه جمهوری اسلامی خواسته مانع از شکنجه شود و «فورا و بی قید و شرط» تمامی کسانی که خودسرانه بازداشت‌ شده‌اند را آزاد کند.

این فراخوان مجددا خواستار دسترسی فوری پژوهشگران ملل متحد به بازداشتگاه‌ها و زندان‌ها و نیز خانواده کسانی که کشته ‌‌شده‌اند و انجام تحقیقات در مورد رخدادهای مربوط به اعتراضات آبان ماه شده‌است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: