تازه‌های سیاسی

حضور سنگین نیروهای امنیتی در برخی شهرهای ایران و اختلال در اینترنت

بر اساس ویدیوها و گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، از شامگاه ۴ دی تاکنون، همزمان با فراخوان مراسم یادبود جان‌باختگان اعتراضات آبان ۹۸ فضای بسیاری از شهرهای ایران از جمله: کرمانشاه، قزوین، تبریز، اصفهان، شیراز، اهواز، تهران، مشهد و کرج امنیتی است.

گزارش‌ها از ایران، همچنین حاکی‌ست، مأموران امنیتی در حوالی گورستان بهشت سکینه، محل دفن پویا بختیاری مستقر شده‌اند. خانواده پویا بختیاری از مردم دعوت کرده بودند در مراسم یادبود فرزندشان شرکت کنند و یاد و خاطره جانباختگان را گرامی بدارند.

مأموران امنیتی پدر و مادر و اعضای خانواده پویا بختیاری را بازداشت کردند و با قطع اتصال اینترنت برخی شهرهای ایران، در یک فضای امنیتی اعضای تعداد دیگری از خانواده‌های جان‌باختگان اعتراض‌های سراسری را تهدید کردند که از برگزاری مراسم یادبود کشته‌شدگان جلوگیری کنند.

بر اساس برخی گزارش‌ها؛ در سنندج، مأموران امنیتی میدان اقبال را برای جلوگیری از تجمع مردم محاصره کرده‌اند.

در میدان آزادی کرمانشاه (میدان گاراژ) نیز؛ گروهی از معترضان گرد آمدند و شعارهایی سر دادند. فضا در این شهر همچنان امنیتی گزارش شده است.

در کرج و شهریار و همچنین در اصفهان نیز حضور نیروهای امنیتی بسیار سنگین و فضا کاملاً امنیتی گزارش شده است. موتورسوارهای بسیج و خودروهای زرهی یگان‌های ویژه و همینطور نیروهای لباس شخصی در خیابان‌های اصلی و میادین این شهرها حضوری بسیار سنگین دارند.  گروهی از شهروندان کرج گزارش داده‌اند که نیروهای امنیتی در اطراف بهشت سکینه مستقر شده‌اند و رفت و آمد خودروها را زیر نظر گرفته‌اند.

بر اساس برخی گزارش‌ها گروهی از معترضان تابلوی وزارت اطلاعات در شیراز را به آتش کشیدند. از روز گذشته در ورودی بانک‌هایی را که در خیابان امیرکبیر شیراز قرار دارد، ورقه‌های فولاد نصب کرده‌اند.

در اصفهان نیز، نیروهای امنیتی در ملکشهر مستقر شده‌اند.

و در اراک حضور نیروهای ضد شورش از چهارشنبه ۴ دی تاکنون سنگین و در سطح شهر بسیار محسوس است.

به گزارش دیده‌بان جهانی اینترنت، از روز گذشته سطح دسترسی تلفن‌های همراه به اینترنت در ایران ۵۰ درصد کاهش یافته است. این وضع همچنان ۵ دی بعد از ۲۴ ساعت ادامه دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: