حقوق بشر

۱۶ کارشناس حقوق بشر سازمان ملل: بازداشت شدگان آبان ماه در معرض «ناپدید سازی قهری» قرار دارند

شانزده کارشناس حقوق بشر سازمان ملل نسبت به اعمال شکنجه و بدرفتاری با معترضان بازداشت شده در اعتراضات سراسری آبان ماه به مقامات جمهوری اسلامی هشدار داده و از آنان خواستند، تا هرچه سریع‌تر این زندانیان را آزاد کنند.

این کارشناسان در این بیانیه‌ شدیدالحن به حکومت ایران به علت سرکوب گسترده معترضان در جریان اعتراضات آبان ماه انتقاد کرده و گفته‌اند هزاران نفر از بازداشت‌شدگان این اعتراضات همچنان تحت شکنجه یا بدرفتاری هستند.

کارشناسان مستقل حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه ۲۹ آذر در بیانیه‌ای مشترک با شوک‌آور خواندن گزارشاتی که اخیرا در خصوص وضعیت بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه منتشر شده، اعلام کردند از گزارش‌های رسیده در مورد برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی با معترضان که منجر به حوادث ناگوار و جان باختن تعدادی از شهروندان شده است، متأسف‌اند.

آنها نوشتند: «گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که شهروندان بازداشت شده در ایران برای اخذ اعترافات اجباری تحت شکنجه فیزیکی یا سایر بدرفتاری‌های دیگر قرار گرفته‌اند. همچنین برخی از بازداشت شدگان با وجود جراحات ناشی از شکنجه همچنان با عدم رسیدگی پزشکی در زندان‌ها مواجه هستند.»

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز پیش از این در خصوص وضعیت برخورد با معترضان و شرایط نامناسب نگهداری شهروندان بازداشت شده در ایران ابراز نگرانی کرده بود.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل اما در ادامه بیانیه خود با تأکید بر اینکه بسیاری از بازداشت شدگان در زندان‌های پر ازدحام نگهداری می‌شوند اعلام کرده‌اند که برخی از این بازداشت شدگان از سوی نهادهای امنیتی در معرض «ناپدید سازی قهری» قرار دارند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، دیوید کای، گزارشگر ویژه اشاعه حق آزادی بیان، میشا فارست، گزارشگر ویژه وضعیت مدافعان حقوق بشر و ۱۳ کارشناس دیگر حقوق بشر سازمان ملل متحد این بیانیه را امضا کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: