تازه‌های سیاسی

مخالفت ایران با درخواست مکرون برای آزادی دو تبعه فرانسوی

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران چهارشنبه به توییت امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه درباره فریبا عادل خواه و رولاند مارشال، دو تبعه فرانسوی بازداشت شده در ایران، واکنش نشان داده است.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در توییتی نوشته است: فرانسوی‌ها فراموش نکنند که ایران یک حاکمیت مستقل است؛ نه دولت و نه قوه قضائیه ما از هیچ کسی حتی توصیه هم نمی‌پذیرند. دخالت در امور داخلی ایران هم برای ما غیر قابل تحمل است.

روز گذشته امانوئل مکرون خواستار آزادی فوری فریبا عادل خواه و رولاند مارشال شد.

امانوئل مکرون در توییتی نوشته است: در این روز حقوق بشر من به فریبا عادل خواه و رولاند مارشال، دو هم وطن زندانی در ایران و خانواده های آنان فکر می‌کنم. زندانی کردن آنها قابل تحمل نیست. آنها می‌بایست بی‌درنگ آزاد شوند. به رئیس جمهوری روحانی این را گفته‌ام و این جا هم تکرار می‌کنم.

در تیرماه گذشته چند وب‌سایت در ایران خبر دادند که فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس، روز ۱۷ خردادماه پس از بازگشت به ایران توسط نیروهای اطلاعات سپاه در خانه خود بازداشت شده است.

وزارت خارجه فرانسه هم ۲۴ مرداد ماه اعلام کرد رولان مارشال، محقق فرانسوی چند ماه پیش در ایران بازداشت شده است. رولان مارشال متخصص امور افریقا و دوست و همکار فریبا عادلخواه است و برای دیدار با وی به تهران سفر کرده بود.

حکومت جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر با بازداشت شهروندان دو تابعیتی آنها را به تلاش برای نفوذ یا جاسوسی در ایران متهم کرده است. این در حالی است که کشورهای غربی و نهادهای مدافع حقوق بشر می‌گویند جمهوری اسلامی با زندانی کردن این شهروندان دو تابعیتی از آنها برای اعمال فشار استفاده می‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: