تازه‌های سیاسی

حمله به حداقل ۹ حوزه علمیه و دفتر امام جمعه در جریان اعتراضات ایران

بر اساس گزارش‌هایی که نهادهای نزدیک به حوزه‌های علمیه در ایران منتشر کرده‌اند، در جریان اعتراضات؛ حداقل ۹ حوزه علمیه و دفتر امام جمعه به آتش کشیده شده است.

به گزارش خبرگزاری حوزه، مدرسه علمیه امام مهدی در شهر اهواز که در محله کوی زرگان واقع شده است، شامگاه جمعه ۲۴ آبان به آتش کشیده شد. حوزه علمیه خوزستان مدعی شده که این مدرسه توسط معترضان به افزایش قیمت بنزین آتش زده شده است.

حوزه علمیه خوزستان همچنین اعلام کرد که با حضور «نیروهای بسیج» معترضان «موفق به ورود به حوزه علمیه نشدند».

خبرگزاری حوزه در گزارش دیگری گفته که مدرسه علمیه زنان کوثر در فردیس کرج نیز توسط معترضان آتش زده شده است. همزمان فیلمی از به آتش کشیده شدن حوزه علمیه زینبیه اصفهان توسط معترضان منتشر شده است.

مدیریت حوزه استان فارس نیز در اطلاعیه‌ای خبر داده که به تعدادی از حوزه‌های علمیه در این استان به ویژه «مدرسه علمیه صالحیه مکتب الصادق» در کازرون و «مدرسه علمیه خاتم الانبیاء» شیراز حمله شده است. در این اطلاعیه به نام دیگر حوزه های علمیه که به گفته این نهاد به آنان حمله شده اشاره نشده است.

خبرگزاری حکومتی فارس نیز از حمله به دفتر امام جمعه شهر قدس در غرب شهر تهران خبر داده است.

بر اساس گزارش‌ها و فیلم‌های منتشر شده، در جریان اعتراضات به افزایش قیمت بنزین به تعدادی از دفاتر امامان جمعه در شهرهای ایران نیز حمله شده است.

در همین حال، فیلم‌هایی از به آتش کشیده شدن دفتر امام جمعه شهر صدرا در نزدیکی شیراز منتشر شده است.

خبرگزاری ایسنا نیز از حمله به دفتر آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی، نماینده خامنه‌ای در یزد خبر داده است. فارس، دیگر خبرگزاری حکومتی ایران نیز از حمله به امام جمعه سربندر، موسوم به بندر خمینی در استان خوزستان خبر داده است.

بسیاری از معترضان در روزهای گذشته شعارهایی علیه روحانیون سر دادند.

در همین حال لطف‌الله دژکام، امام جمعه شیراز، در واکنش به مردم معترض اظهار داشت: شما در چه جایگاهی هستید که می‌گویید آخوند باید برود؟»

برخی از تحلیل‌گران، دلیل به آتش کشیده شدن حوزه های علمیه را، نشانه اعتراض مردم به حمایت حوزه‌های علمیه از نظام تهران عنوان کرده اند..

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: