تازه‌های سیاسی

هشدار کشورهای اروپایی به ایران در مورد نقض برجام

 آلمان، بریتانیا، فرانسه و اتحادیه اروپا به ایران در مورد نقض تعهداتش در مورد توافق اتمی – برجام – هشدار دادند.

اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی از تصمیم ایران برای از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ایش در تاسیسات فردو «شدیدا ابراز نگرانی کردند» و از تهران خواستند مفاد برجام را رعایت کند یا علیه آن اقدام می‌کنند.

در بیانیه مشترکی که روز دوشنبه ۲۰ آبان منتشر شد، آمده است: وزیران خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا همراه با شورای اروپایی از آخرین خبرها مبنی بر اینکه ایران فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم در فردو را از سر گرفته و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز روز ۱۱ نوامبر آن را تایید کرده است شدیدا نگران هستند.

این بیانیه، که متن آن در وبسایت‌های وزارت خارجه سه کشور منتشر شده، می‌افزاید: “اقدام ایران با نص صریح برجام در مورد فردو در تعارض است و همچنین از لحاظ سیاست جلوگیری از گسترش جنگ افزارهای اتمی تبعاتی شدید دارد.”

این سه کشور و اتحادیه اروپا از ایران خواسته‌اند: «همه اقداماتی که با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ناسازگار است» را به وضعیت سابق بازگرداند.

بیانیه مشترک سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا همچنین می‌گوید: «ما آماده‌ایم که همه مکانیسم‌ها در برنامه جامع اقدام مشترک (توافق هسته‌ای)، از جمله مکانیسم حل مسائل مربوط به اجرای تعهدات ایران در برجام را مدنظر قرار دهیم».

ابزار مکانیسمی که این سه کشور و اتحادیه اروپا روی آن تاکید کرده‌اند در بند ۳۷ برجام گنجانده شده و بنام «مکانیسم ماشه» یاد می شود.

بر اساس این بند، در صورت نقض پایبندی ایران به برجام، قدرت‌های جهانی به طور خودکار می‌توانند تمام تحریم‌های بین‌المللی گذشته علیه تهران را فعال کنند.

اگر هر یک از سه کشور اروپایی امضاءکننده توافق اتمی (بریتانیا، آلمان و فرانسه) به این نتیجه برسند که ایران این توافق را نقض کرده است آنها می‌توانند روند بررسی اختلاف را به جریان بیندازند که ظرف مدتی کمتر از ۶۵ روز این مسئله به شورای امنیت ارجاع داده خواهد شد و این نهاد ممکن است از سرگیری سریع تحریم‌ها علیه ایران را تصویب کند.

همزمان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در توییتر خود کشورهای اروپایی را به وقت کشی و پایبند نبودن به تعهداتشان متهم کرده و سفیر ایران در سازمان ملل گفته است، که اقدام دولت ایران در کاهش اجرای تعهدات ایران در قالب برجام ادامه خواهد یافت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: