تازه‌های سیاسی

فرانسه تهدید ایران در مورد سطح غنی سازی اورانیوم را نگران کننده خواند

فرانسه از ایران خواست بیش از این تعهدات هسته‌ایش را نقض نکند و تاکید کرد که «به‌ویژه» تهدید جدید ایران برای افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از ماه آینده «نگران‌کننده» است.

اگنس فون درمول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، ۲۴ مهر در نشستی با خبرنگاران گفت: «ایران باید به‌ویژه از مرحله جدید اقدامات خود که نگران‌کننده است و می‌تواند به تنش‌ها دامن بزند، پرهیز کند.»

ایران طی ماه‌های اخیر در واکنش به تحریم‌های ایالات متحده که با خروج این کشور از توافق هسته‌ای آغاز شد، به طور مرحله به مرحله تعهدات خود نسبت به این توافق را کاهش داده است.

نظام تهران اعلام کرده که ۱۵ آبان گام بعدی خود را برخواهد داشت، اما دیپلمات‌ها نگرانند که این اقدام قدرت‌های اروپایی را ناگزیر سازد تا به آن واکنش نشان دهند در حالی که سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان تاکنون تلاش داشته‌اند که توافق هسته‌ای را حفظ کنند.

به گفته حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، تهران در حال کار بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر ۹ برای غنی‌سازی اورانیوم است.

توافق هسته‌ای به ایران اجازه می‌دهد که تنها با حدود پنج هزار سانتریفیوژ آی‌آر ۱ که در نیروگاه نطنز دارد اقدام به غنی‌سازی اورانیوم کند. طبق این توافقنامه، ایران می‌تواند شمار محدودی سانتریفیوژ پیشرفته برای تحقق داشته باشد، اما امکان غنی‌سازی اورانیوم با آنها را ندارد.

ایران هم‌اکنون با سانتریفیوژهای پیشرفته اورانیوم را غنی‌سازی می‌کند و در حال نصب شمار بیشتری از این سانتریفیوژهاست.

به نوشته خبرگزاری رویترز، اظهارات آقای روحانی به این معناست که ایران با ساخت سانتریفیوژ آی‌آر ۹، توافقنامه هسته‌ای را نقض می‌کند چرا که در این توافق نامی از آی‌آر ۹ برده نشده است.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: