اهل سنتحقوق بشر

گواهی مولوی بودن امان الله( امین ) بلوچی و عبدالرحیم کوهی که به اعدام محکوم شده اند

درحالیکه “علی موحدی‌راد”، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان ادعا کرده : دو فعال بلوچی که به اعدام محکوم شده اند، مولوی نیستند، شبکه جهانی کلمه به اسنادی دست پیدا کرده که گواهی می دهد آن دو فارغ التحصیل حوزه علمیه منبع العلوم کوه ون سرباز هستند.

این گواهی های فارغ التحصیلی متعلق به  مولوی امان الله( امین ) بلوچی و حافظ مولوی “عبدالرحیم کوهی” است که اخیرا حکم اعدام آن ها از سوی مقامات قضایی استان سیستان وبلوچستان صادرشده است .

براساس تحقیقاتی که گزارشگر شبکه جهانی کلمه انجام داده ،امان الله ( امین) بلوچی و عبدالرحیم کوهی هردو مولوی وفارغ التحصیل حوزه علمیه منبع العلوم کوه ون سرباز می باشند . آن ها هم چنین در شعبه های این مدرسه مشغول به تدریس امور دینی بودند .

پیشتر کلمه گزارش داده بود که  حکم اعدام مولوی امان الله (امین ) بلوچی، سه شنبه، ۵ شهریور ماه ۱۳۹۸  از سوی زندان مرکزی زاهدان به ایشان ابلاغ و همچنین  حکم اعدام مولوی حافظ “عبدالرحیم کوهی” نیز روز چهارشنبه ، ۱۳ شهریور ۹۸ به وی  ابلاغ شده است .

روز گذشته علی موحدی‌راد، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان از صدور حکم اعدام و حبس برای دو تن که آنها را اعضای «گروه تروریستی» نامید، خبر داد.

وی این دو نفر را امین- ب و عبدالحکیم – ک معرفی  وادعا کرد که اتهام آنها محاربه، عضویت و همکاری با گروه‌های ترویستی است. وی در مورد هویت این گروه و زمان و مکان بازداشت این افراد توضیحی نداد.

دادستان زاهدان، همچنین ضمن رد  خبر«مولوی» بودن این دو متهم گفت:سندی مبنی بر تحصیلات حوزوی این دو نفر در دست نیست و حکم صادر شده علیه آنها هم هنوز قطعی نشده‌است.

دادستان زاهدان در ادامه ادعا های خود به  موضوع خبرساز شدن این پرونده در شبکه های ماهواره ای وفضای مجازی اشاره کرد و گفت  : در این خصوص نیز اگر در هر زمانی سندی ارائه شود که مولوی بودن این افراد برای قاضی پرونده محرز شود قطعاً پرونده آنها به دادگاه ویژه روحانیت ارسال شده و در دادگاه مختص به خودشان محاکمه می شوند

یکی از نزدیکان متهمان یاد شده، روز دوشنبه، ۲۵ شهریور۱۳۹۸ در گفتگو با گزارشگر شبکه جهانی کلمه اعلام کرد : این ادعاها در حالیست که وکیل پرونده به قاضی گفته که آن ها مولوی هستند واتهاماتی که به آن ها وارده شده دقیقا همان اتهام های دروغینی است که پیشتر به  مولانا  فتحی محمد وعبدالغفار نقشبندی (پدر و پسر)  و همچنین زندانیان نصیر آباد وارد شده بود که پس از مدتی مشخص شد آن ها بی گناه هستند و از زندان آزاد شدند .

اخیرا مولانا “فضل الرحمن کوهی” ، امام جمعه پشامگ سرباز در خطبه نماز جمعه  ۱۵شهریور ۱۳۹۸ از شکنجه واعترفات اجباری علیه مولوی امان الله ( امین) بلوچی خبر داد و همچنین  افشاگری نمود که در ملاقات خصوصی که  با  امان الله ( امین) بلوچی داشته وی گفته که اگر علیه خودم اعتراف نکنم ، تهدید به اعدام شده ام ومرا اعدام می کنند .

گفتنی است که مولوی امان الله بلوچی و حافظ مولوی عبدالرحیم از سال ۱۳۹۴ به اتهام “اقدامات امنیتی” در بازداشت به سر میبرند؛ اتهاماتی که بارها از سوی این دو فعال مذهبی  در جلسه های برگزار شده دادگاه پس از انتقال به زندان انکار گردیده است.آن ها می گویند: برای اخذ اعترافات دیکته ای، تحت بدترین شکنجه های جسمی قرار داشته اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: