اقتصادی

کاهش محسوس تجارت ایران و اروپا در شش ماه نخست امسال

آمارهای جدید کمیسیون اروپا نشان می‌دهد که تجارت دوجانبه ۲۸ عضو این اتحادیه با ایران طی شش ماه ابتدایی سال جاری میلادی، نسبت به دوره مشابه در سال گذشته به یک‌چهارم کاهش یافته است.

تجارت دوجانبه ایران و اتحادیه اروپا در این دوره زمانی به دو میلیارد و ۵۵۸ میلیون یورو رسیده که یک‌چهارم میزان بازرگانی دوجانبه در شش ماهه اول پارسال است.

بر اساس آمارهایی که کمیسیون اروپا روز دوشنبه، ‌۲۸ مردادماه، در سایت رسمی خود منتشر کرد، صادرات اتحادیه اروپا به ایران در این دوره زمانی با افتی ۵۳ درصدی به ۲.۱۴ میلیارد یورو رسیده و واردات آن از جمهوری اسلامی با ۹۳ درصد کاهش (افتی ۱۴.۶ برابری) به ۴۱۸ میلیون یورو سقوط کرده است.

علت افت چشمگیر صادرات ایران به اتحادیه اروپا توقف واردات نفت از ایران می‌باشد.

آلمان کماکان عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده کالا به ایران در اتحادیه اروپا را یدک می‌کشد، اما صادرات این کشور به ایران در نیمه ابتدایی سال تنها ۶۷۷ میلیون یورو بوده که نسبت به دوره مشابه پارسال به نصف کاهش یافته است.

ایتالیا دومین صادرکننده کالای اروپایی به ایران نیز فروش کالا به ایران را نصف کرده و به ۳۷۵ میلیون یورو رسانده است.

فرانسه نیز در همین دوره تنها ده میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است، در حالی که در نیمه ابتدایی پارسال این رقم ۱.۱۸ میلیارد یورو بود. این کشور بعد از ایتالیا بزرگ‌ترین مشتری اروپایی نفت جمهوری اسلامی بود.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: