تازه‌های سیاسی

ادعای سخنگوی دولت: پمپئو می‌تواند با خبرنگار پرس‌ تی‌وی مصاحبه کند

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، صراحتا درخواست اخیر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، را برای گفتگو با صدا و سیمای ایران پذیرفت و پیشنهاد کرد مرضیه هاشمی، خبرنگار ایرانی-آمریکایی شبکه پرس تی‌وی جمهوری اسلامی، می‌تواند این گفتگو را انجام دهد.

ربیعی در نشستی خبری گفت: ما حاضریم این اقدام  (گفتگوی صداوسیما با پمپئو) صورت گیرد و از طرف ایران خانم مرضیه هاشمی خبرنگار ما می‌تواند با آقای پمپئو گفتگو داشته باشد.

هاشمی  دی ماه گذشته هنگام سفر به آمریکا بازداشت و پس از ده روز آزاد شد. علت بازداشت دقیقا مشخص نشد و صرفا اعلام شد او در ارتباط با یک پرونده به‌عنوان «مطلع» بازداشت شده است.

پمپئو اخیرا گفته بود همانطور که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با رسانه‌های آمریکایی مصاحبه می‌کند او نیز مایل به مصاحبه با تلویزیون ایران است.

ربیعی گفت: باید گفت خوشبختانه گفت‌وگوی ظریف با رسانه‌ها، پمپئو را به آن وا داشت که با ما گفت‌وگو کند، ما هم می‌گوییم ایشان می تواند با خبرنگار ما خانم مرضیه هاشمی گفت وگو کند.

ایران و آمریکا از سال ۱۳۵۸ و پس از تسخیر سفارت آمریکا در تهران، روابط دیپلماتیک نداشته‌اند. تنش‌ها بین دو کشور از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ و خصوصا از زمان خروج ایالات متحده از برجام شدت یافته است.

مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی، از جمله رییس‌جمهور و وزیر امور خارجه، در دولت‌های مختلف علیرغم قطع روابط همراه با رسانه‌هایی آمریکایی صحبت کرده‌اند. اما تاکنون هیچ مقام رسمی آمریکایی با تلویزیون جمهوری اسلامی مصاحبه نداشته است.

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: