حقوق بشر

۳۰ تن از فعالان حقوق بشری: عامل قتل علیرضا شیرمحمدعلی جمهوری اسلامی است.

۳۰ تن از فعالان حقوق بشری با انتشار بیانیه‌ای قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه را به شدت محکوم کرده‌اند.
آنها عامل این قتل را مشخصا حکومت جمهوری اسلامی خوانده‌ و هشدار داده‌اند که مسئولیت قتل این زندانی سیاسی، نباید تنها به چند عنصر دون‌پایه فرو کاسته شود.
به گزارش خبرگزاری حکومتی ایرنا و به نقل از اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها، علیرضا شیرمحمدعلی ۲۰ خردادماه امسال از سوی دو زندانی جرایم خطرناک در زندان فشافویه با ۳۰ ضربه سرامیک شکسته به قتل رسید.
این زندانی سیاسی ۲۱ ساله تیرماه ۱۳۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت شد. او در دادگاه بدوی به اتهام تبلیغ علیه نظام، اهانت به رهبری و توهین به مقدسات به ۸ سال زندان محکوم شده بود.
به گفته رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی، حمله و مجروح کردن علیرضا شیرمحمدعلی زندانی فشافویه در ۹۰ ثانیه رخ داد و مأموران زندان بلافاصله او را به درمانگاه منتقل کردند.
پیشتر ابراهیم رئیسی، رییس قوه‌قضاییه در گفت‌و‌گوی تلویزیونی با صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، غفلت رخ داده از سوی مسئولان زندان در ارتباط با قتل علیرضا شیرمحمدعلی را تایید کرد و از برخورد با مسئولین مقصر و برکناری سریع آن‌ها خبر داد.
در بخش دیگری از بیانیه ۳۰ تن از فعالان حقوق بشری آمده‌: ستاندن جان زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندان‌های رژیم جمهوری اسلامی قدمتی به درازای عمر این رژیم فاشیستی دارد و در سال‌های اخیر شدت بیشتری گرفته است. قوه قضائیه جمهوری اسلامی مستقیم و غیر مستقیم بستر مرگ را برای زندانیان سیاسی عقیدتی فراهم می‌کند.
این بیانیه از نام‌هایی چون ستار بهشتی، اکبر محمدی، هدی صابر و وحید صیادی نصیری به عنوان زندانیانی یاد کرده که به دلیل عدم رسیدگی عامدانه از سوی زندان‌بان‌ها و سرکرده‌هایشان جان خود را از دست داده‌اند.
همچنین سینا قنبری، سارو قهرمانی، زهرا کاظمی، کاووس سید امامی از جمله زندانیان سیاسی-عقیدتی هستند که در زندان‌های جمهوری اسلامی به قتل رسیده‌اند.
یک هفته پیش نیز، شماری از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر نیز در بیانیه‌ای از خانواده علیرضا شیرمحمدعلی و تمامی فعالان حقوق بشر خواستند که در زمینه قتل این زندانی سیاسی سکوت نکنند

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: