تازه‌های سیاسی

پیروزی قاطع نامزد اپوزیسیون در انتخابات شهرداری استانبول

براساس نتایج غیررسمی انتخابات شهرداری استانبول، اکرم امام‌اوغلو، نامزد اپوزیسیون، پیروز قاطع این انتخابات است. بن‌علی یلدریم شکست خود را پذیرفته و رجب طیب اردوغان نیز در پیامی این پیروزی را تبریک گفته است.
رسانه‌های ترکیه یک ساعت و نیم پس از بسته‌شدن صندوق‌های رای‌گیری، نخستین نتایج انتخابات شهرداری کلان‌شهر استانبول را اعلام کردند. براساس این گزارش‌ها، اکرم امام‌اوغلو، نامزد حزب مخالف، حزب جمهوری‌خواه خلق با کسب بیش از ۵۴ درصد آرا پیروز این انتخابات شده است.
بن‌علی یلدریم، نامزد حزب حاکم عدالت و توسعه حدود ۴۵ درصد آرای رای‌دهندگان استانبول را به دست آورده است. یلدریم با حضور در برابر خبرنگاران و دوربین‌های شبکه‌های خبری، به شکست خود اعتراف کرد و به رقیبش امام‌اوغلو تبریک گفت.
بن‌علی یلدریم ابراز امیدواری کرد که نتایج انتخابات شهرداری استانبول آثار مثبتی برای این شهر در پی داشته باشد. او گفت، برای رفاه و آسایش مردم استانبول از اقدامات امام‌اوغلو حمایت خواهد کرد.
این نتایج حاصل شمارش آرای نزدیک به ۹۸ درصد صندوق‌های رای‌گیری است. در انتخابات شهرداری استانبول بیش از ۳۱ هزار صندوق و حوزه رای‌گیری برپا شده بود و نزدیک به ۱۱ میلیون نفر دارای حق رای بودند.
اکرم امام‌اوغلو از حمایت “حزب خوب” (ایی پارتی) نیز برخوردار بود که در ائتلافی با عنوان “ائتلاف ملت” در انتخابات شهرداری‌های ترکیه با یکدیگر همکاری می‌کردند.
حزب حاکم عدالت و توسعه نیز در “ائتلاف جمهور” با حزب ملی‌گرای “حرکت ملی” همکاری می‌کرد.
در انتخابات شهرداری استانبول کردها و حزب اصلی آنها “حزب دموکراتیک خلق‌ها” برخلاف دوره‌های پیشین نامزد معرفی نکرده بودند و از اکرم امام‌اوغلو، نامزد حزب جمهوری‌خواه خلق حمایت می‌کردند.

دکمه بازگشت به بالا