ایران

وزیر نفت ایران: شرایط امروز از دوران جنگ سخت تر است

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران گفته است که پس از تحریم هایی که دولت دونالد ترامپ به اجرا گذاشته “اکنون نمی توانیم به اسم ایران نفت صادر کنیم”.
آقای زنگنه می گوید: “شرایط امروز از دوران جنگ سخت تر است، زیرا زمان جنگ مشکلی در صادرات نفت نداشتیم و تنها صدام واحدهای ما را هدف قرار می داد، ضمن آنکه پول نفت را می گرفتیم اما الان این فرایند به سختی انجام می شود”.
ایالات متحده آمریکا سال گذشته از توافق هسته ای با ایران خارج شد و اعلام کرد همه تحریم ها را مجددا علیه ایران اعمال می کند. شش ماه پس از این، تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران به اجرا گذاشته شد؛ اما ایالات متحده به چند کشور اجازه داده بود همچنان از ایران نفت وارد کنند. مجوزهایی که در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای تمدید نشدند.
در حال حاضر نفت خام ایران، میعانات گازی، محصولات پتروشیمی و مبادلات بانکی مرتبط با آن تحریم است. از زمان شروع مجدد تحریم های نفتی، صادرات نفت ایران از حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه به کمتر از یک میلیون رسیده است.
وزیر نفت ایران با بیان شرایط سخت و دشوار ایران گفته است ” چون دود و آتش و خون نیست خیلی حس نمی شود که جنگ است”. او پیشتر گفته بود آمریکا در تحریم های هوشمند به “بلوغ شیطانی” رسیده است.
نظام ایران به شدت وابسته به درآمدهای نفتی است و اعلام کرده که علیرغم تحریم شدیدی که علیه صادرات نفت این کشور برقرار شده تلاش می کند نفت خود را از راه های غیررسمی به فروش برساند اما گفته این راه های رسمی را فاش نمی کند.
ایالات متحده یکی از اهداف خود را به صفر رساندن درآمدهای نفتی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: