تازه‌های سیاسی

کمک آمریکا، نروژ و فرانسه به روند تحقیقات درباره “خرابکاری علیه نفت کش ها” در آب‌های اقتصادی امارات

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام اماراتی ناشناس می گوید که آمریکا، نروژ و فرانسه – در کنار عربستان سعودی و امارات –     به روند تحقیقات درباره عملیات “خرابکارانه” اخیر علیه چند کشتی تجاری عملیات خرابکاری علیه کشتی‌های تجاری در آب‌های اقتصادی امارات کمک می کنند .

این خبر در حالیست که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه در جریان سفرش به روسیه از اظهار نظر درباره عامل احتمالی آن حملات خودداری کرد و گفت در این خصوص اطلاعات دقیقی ندارد.

در پیوند با این موضوع ،خبرگزاری “آسوشیتدپرس” به نقل از یک مقام بلندپایه آمریکایی  خبر داده است:  تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که ایران و یا گروه‌های منطقه‌ای وابسته به آن مسئول عملیات خرابکاری علیه کشتی‌های تجاری در آب‌های اقتصادی امارات هستند.

اين مسئول آمریکایی گفته که ایالات متحده با همکاری امارات متحده عربی در حال تحقیق در باره این عملیات خرابکارانه است.

در همین حال ،هیئت کارشناسی رسمی ایالات متحده که درباره تحقیق در مورد خرابکاری بندر فجیره امارات متحده عربی، به آنجا اعزام شده‌اند، اعلام کردند : «در این حادثه که توسط مواد منفجره انجام شده، انفجارها، سوراخ‌هایی به عرض ۵ تا ۱۰ فوت در بدنه کشتی ها ایجاد کرده‌اند. نظر نهایی ما این است که جمهوری اسلامی رأسا و یا توسط نیروهای نیابتی تحت امر خود، این حادثه را رقم زده است.»

از دیگر سو ،رویترز هم بە نقل از مقامات آمریکا خبر داد که جمھوری اسلامی متھم ردیف اول حملە بە ٤ کشتی امارات است.

گفتنی است که ایران پیشتر تهدید کرد، چنانچه نفت ایران صادر نشود این کشور نخواهد گذاشت که نفت دیگر کشورهای منطقه از تنگه هرمز عبور کند.

 

 

 

دکمه بازگشت به بالا