تازه‌های سیاسی

رئیس قوه قضائیه: نقد به هیچ عنوان در جمهوری اسلامی جرم نیست

به گفته صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، حدود ۵۰ هزار نفر از زندانیان عفو خواهند شد. رئیس قوه قضائیه ضمن اشاره به “تلاش عده‌ای برای به حاشیه کشاندن این اقدام (به گفته او) بزرگ” اظهار داشته: که محکومی با عنوان “زندانی سیاسی” در ایران نیست.

صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، روز دوشنبه ۱۵ بهمن (چهارم فوریه) در جلسه مسئولان عالی قضایی گفت: که از رهبر جمهوری اسلامی تقاضا کرده است در چهل سالگی انقلاب، فرمان عفو گسترده زندانیان را صادر کند. رئیس قوه قضائیه ج.ا همچنین تصریح کرد :علی خامنه‌ای با کلیات این تقاضا موافقت کرده است.

آقای آملی لاریجانی اعلام کرده: که این “اقدام بزرگ” از سوی عده‌ای سیاسی جلوه داده می‌شود. به گفته او این افراد خواستار آن شده‌اند که فرمان عفو شامل زندانیان سیاسی نیز بشود.

رئیس قوه قضائیه مدعی شده که “ما محکومی با عنوان زندانی سیاسی نداریم  و گفت: به صراحت می‌گوییم که نقد به هیچ عنوان در جمهوری اسلامی جرم نیست.

او همچنین گفت است: «اگر کسی اقدامی علیه امنیت مرتکب شده است، عنوان مجرمانه مستقلی دارد که باید به آن رسیدگی شود.

سخنان صادق آملی لاریجانی در حالی ابراز می‌شود که مقامات ایران از به‌کار بردن واژه “سیاسی” برای توصیف زندانیان عقیدتی و منتقدان و مخالفان نظام پرهیز می‌کنند و آنها را “زندانی امنیتی” می‌نامند.

تا کنون صدها نفر در ایران به اتهاماتی چون “اقدام علیه امنیت ملی”، “تبلیغ علیه نظام” و “تشویش اذهان عمومی” راهی زندان ها شده‌اند. در دی‌ماه سال گذشته تعداد زیادی از کسانی که در تظاهرات مسالمت‌آمیز شرکت کرده بودند به دلیل ابراز مخالفت و انتقاد از عملکرد نظام بازداشت شدند؛ و حتی تعدادی از فعالان شبکه‌های اجتماعی تنها به جرم انتشار نوشته‌ای انتقادآمیز به زندان افتاده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: