اقتصادی

رکورد کسری بودجه ایران در ۴۰ سالگی جمهوری اسلامی، شکسته شد!

بانک مرکزی ایران روز یکشنبه ۲۱ بهمن، گزارش ۹ ماهه امسال اقتصاد کشور را منتشر کرد، که بر اساس آن، تراز عملیاتی و سرمایه‌ای ایران در این دوره، بیش از ۴۵ هزار میلیارد تومان کسری نشان می‌دهد.

این رقم بی‌سابقه، در حالی است که بر اساس قانون بودجه سال جاری، پیش‌بینی شده بود، که کسری بودجه، تنها ۲۴.۴ هزار میلیارد تومان باشد.

چنین حجمی از کسری بودجه در کل تاریخ جمهوری اسلامی، حتی برای آمارهای ۱۲ ماهه نیز بی‌سابقه است.

بدین ترتیب، کسری تراز عملیاتی و سرمایه‌ای ۹ ماهه امسال، بر اساس نرخ دلار رسمی ۴۲۰۰ تومانی، ۱۰ میلیارد و ۷۱۴ میلیون دلار برآورد می‌شود.‎

ممکن است بسیاری در نگاه اول، تحریم‌های نفتی آمریکا را باعث و بانی چنین کسری بودجه‌ای بدانن؛ اما آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که درآمدهای ریالی ایران از محل فروش نفت و فرآورده‌های نفتی (شامل فروش داخلی و خارجی) نه تنها در این مدت کاهش نداشته، بلکه فراتر از هدف‌گذاری قانون بودجه بوده است.

ایران در ۹ ماهه امسال، بیش از ۸۹.۴ هزار میلیارد تومان صادرات نفت داشته که ۱۷ درصد بیشتر از اهداف مصوب بودجه است.

آمریکا ۱۸ اردیبهشت امسال از برجام خارج شد و آبان‌ماه نیز تحریم‌های نفتی را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرد. صادرات نفت خام ایران در نیمه دوم سال گذشته میلادی کاهش یافت و نهایتا در آذرماه، بنا به گزارش سازمان‌های بین‌المللی نصف شد و به حدود یک میلیون بشکه در روز رسید.

آمارهای بانک مرکزی نیز نشان می‌دهد که درآمدهای نفتی ایران در آذرماه به شدت سقوط کرده است. البته ایران در ماه‌های ابتدایی امسال بیشتر از آنچه برنامه‌ریزی شده بود، صادرات نفت داشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: