اخبارایران

پومپئو می‌گوید خرید نفت ایران «موضوع اصلی مذاکرات پیش‌رو با هند نیست»

وزیر خارجه آمریکا که همراه با وزیر دفاع آن کشور، برای دیدار با مقام‌های دهلی نو، روز پنج‌شنبه، وارد هند می‌شود، می‌گوید: خرید نفت ایران و موشک‌های روسیه، بخشی از مسائل مربوط به دیدار دو طرف اند، اما موضوع اصلی گفت‌وگوها نیستند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، ۱۳ شهریور ماه در جریان سفر به اسلام‌آباد، اولین ایستگاه سفرش به جنوب آسیا، به خبرنگاران گفته است: «این موضوعات (خرید سامانه پدافند هوایی روسیه و صادرات نفت ایران به هند)، برای روابط ما اهمیت دارند، اما فکر نمی‌کنم قرار باشد این موضوعات را، در جریان نشست‌های این دوره، ازطریق «دیالوگ راهبردی» [با هند] برطرف کنیم».

آقای پومپئو تاکید کرده، این مسائل حتما مطرح خواهند شد «ولی من فکر نمی‌کنم آن‌ها تمرکز اصلی آن‌چه قرار است [در این دیدار] به آن برسیم، باشند».

پومپئو همچنین گفته: مسائلی هستند که از نظر راهبردی اولویت دارند و مربوط به دهه‌ها روابط دو کشور خواهند شد: «این‌ها مسائلی هستند که من و وزیر دفاع، متیس، به آن‌ها می‌پردازیم. نه این‌که آن موضوعات دیگر مهم نیست، اما آن‌ها بخشی از ارکان روابط دو کشور نیستند».

رسانه‌های هندی نیز طی روزهای گذشته این موضوع را مطرح کرده بودند که در جریان دیدارهای موسوم به ۲+۲ میان وزیران خارجه و دفاع دو کشور، مسائل ایران و روسیه هم مطرح خواهند شد.

دکمه بازگشت به بالا