جهان

موگرینی: انگیزه اروپا در دفاع از برجام امنیتی است

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، دوشنبه ۷ خرداد، اجلاسی درباره توافق هسته‌ای با ایران برگزار کرده بودند. فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از این نشست درباره انگیزه اروپا برای حفظ برجام گفت: اروپا نه الزاماً به دلایل مالی؛ بلکه از نظر امنیتی خواهان حفظ برجام است.
خانم موگرینی که در جمع خبرنگاران در بروکسل سخن میگفت ادامه داد: با این‌حال کشورهای اتحادیه اروپا در حال هماهنگ کردن تلاش‌هایشان برای حفاظت از منافع اقتصادی کسب و کارهای اروپایی است که به طور مشروع در ایران سرمایه‌گذاری و فعالیت کرده‌اند.»
در موضع گیری متفاوت، وزیر خارجه لهستان در این اجلاس گفته است: کشورش با هر گونه اقدام اتحادیه اروپا برای تضعیف تحریم‌های آمریکا علیه ایران مخالف است.
اما خانم موگرینی در پاسخ به او اظهار داشت: اتحادیه اروپا با بعضی از نگرانی‌های دولت ترامپ در مورد نفوذ منطقه‌ای ایران و برنامه موشکی سپاه شریک است، اما با این‌حال افزود: «احتمال دستیابی ایران به سلاح اتمی» در صدر این نگرانی‌ها قرار دارد و پایبندی به توافق اتمی را بهترین راه جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح اتمی می‌داند.
وزیر خارجه لهستان افزود: که اگر شرکت‌های اروپایی فعال در ایران شامل تحریم‌های اقتصادی آمریکا شوند، می‌بایست ساز و کاری برای پراخت غرامت به آنها تعیین گردد.
لیناس لینکویسیوس، وزیر خارجه لیتوانی هم مانند همتای لهستانی خود نگران روابط ترانس‌آتلانتیک و جریمه شرکت‌های اروپایی به دلیل معامله با ایران توسط دولت آمریکا بوده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: