اخبارایران

نشست های مخفی پولیساریو و حزب الله درکجا شکل گرفته است ؟

“ناصر بوریطه”، وزیر خارجه مراکش در گفت‌وگویی با مجله فرانسوی زبان  John Afrik International ، جزئياتی جديد از روابط مخفى گروه تروریستی حزب الله لبنان و ایران با جبهه “پولیساریو” را فاش کرده است .

به گزارش تارنمای شبکه جهانی کلمه ، این مقام مراکشی در این گفتگو  ازنشست های مخفی جبهه پولیساریو و حزب الله پرده برداشته و از نقش یک زن الجزایری سخن به میان آورده که خود را وقف فعالیت‌های حزب الله در جبهه پولیساریو کرده است.

به گفته وزیر خارجه مراکش، نشست‌های متعددی میان جبهه پولیساریو و حزب الله در مخفیگاه یک الجزایری شناخته شده میان نیروهای امنیتی این کشور برگزار شد، این فرد مستاجر “د.ب” یک زن الجزایری است که با یکی از فرماندهان حزب الله ازدواج کرده و خود را وقف فعالیت‌های حزب الله در جبهه پولیساریو کرده است.

وزیر خارجه مراکش، الجزایر را مقصر معرفی کرده و آن کشوررا متهم کرد که در مساله صحرای غربی پای ایران را باز کرده است.

به گفته وی ، اینکه به حزب الله در این مساله نقشی داده می‌شود، با هدف ایجاد این تصور است که الجزایر تنها کشور حامی جبهه پولیساریو نیست.

وزیر خارجه مراکش گفت: الجزایر و جبهه پولیساریو مجبور به پذیرش قوانین بین‌المللی و قطعنامه اخیر شورای امنیت هستند و همانگونه که می‌دانیم آنها قطعا مشکلات دیگری را در منطقه و خارج آن ایجاد خواهند کرد.

این گزارش در حالیست که به تازگی “مصطفی الخلفی”، سخنگوی دولت مراکش در گفت‌وگویی به خبرگزاری آناتولی ترکیه گفته بود: “اعضای جبهه پولیساریو از پاسپورت دیپلماتیک ایران برای شرکت در جلسات بین‌المللی استفاده می‌کنند.”

او افزوده بود: «این گذرنامه‌ها توسط یکی از کارکنان سفارت ایران در الجزایر تامین شده است.»

مراکش اخیرا روابط دیپلماتیک خود با جمهوری اسلامی ایران را قطع کرد. ناصر بوریطه، وزیر امور خارجه‌ی این کشور علت این اقدام را پشتیبانی تسلیحاتی و آموزشی حزب‌الله لبنان و نیز ایران از جبهه‌ی پولیساریو و “تهدید امنیت و ثبات مراکش” اعلام کرد.

“مصطفی الخلفی” همچنین گفته که در خصوص ارتباط حزب‌الله لبنان و جبهه‌ی پولیساریو دلایل محکمی در دست است: «اسنادی وجود دارد که نشان دهنده‌ی ارسال محموله‌های مواد منفجره و موشک‌های SAM 9 و SAM 11 از سوی حزب‌الله به جبهه‌ی پولیساریو و آموزش عناصر این جبهه توسط فرماندهان حزب‌الله است.»

به گفته‌ی سخنگوی دولت مراکش، روابط حزب‌الله لبنان با جبهه‌ی پولیساریو در سال گذشته به شکل وسیعی افزایش یافته و تصمیم قطع روابط دیپلماتیک با ایران بعد از تایید این شواهد اتخاذ شده است.

جبهه‌ی پولیساریو سازمانی شبه‌نظامی است که برای استقلال منطقه‌ی “صحرای غربی” مبارزه می‌کند. این منطقه بین مراکش و موریتانی واقع شده و هم اکنون بخش بزرگی از آن در اختیار دولت مراکش است.

مراکش پیش‌تر در سال ۲۰۰۹ نیز به صورت یکجانبه روابط دیپلماتیک خود را با جمهوری اسلامی ایران قطع کرده بود. در آن زمان دلیل این قطع رابطه “موضع غیرقابل قبول از طرف ایران علیه مراکش و دخالت در امور دینی داخلی مراکش” توصیف شده بود. مراکش و ایران نزدیک به پنج سال پیش روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفتند.

دکمه بازگشت به بالا