ایران

هشدار نسبت به شیوع وبا و سالک در مناطق‌ زلزله ‌زده کرمانشاه

معاون وزارت بهداشت، نسبت به شیوع بیماری وبا و سالک در مناطق زلزله ‌زده کرمانشاه هشدار داد.
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت، روز چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، در گفت ‌وگو با خبرگزاری ایسنا، با اشاره به فرارسیدن فصل گرما، و رها شدن فاضلاب، نسبت به شیوع بیماری‌هایی چون وبا و سالک در مناطق زلزله ‌زده استان کرمانشاه هشدار داد.
معاون وزیر بهداشت گفت: «دمای هوا در سرپل ذهاب در فصل گرما به بیش از ۴۰ درجه افزایش پیدا می‌کند؛ به همین دلیل، از شیوع بیماری وبا و سالک در این مناطق بسیار نگران هستیم. البته اقدامات زیادی در این مناطق انجام شده است؛ اما با وجود فاضلاب‌های منطقه و وضعیت اسکان مردم، خطر اپیدمی وبا و سالک جدی است.»
به گفته این مقام وزارت بهداشت با وجود اعزام تیم‌های دانشگاه علوم پزشکی منطقه و وزارت بهداشت و انجام سم‌ پاشی، خطر شیوع این دو بیماری «جدی» است.
علیرضا رئیسی تاکید کرد اقدامات وزارت بهداشت موقتی است و برای حل مشکل لازم است، مشکل آب‌ آشامیدنی، فاضلاب و اسکان زلزله ‌زدگان حل شود.
معاون وزیر بهداشت همچنین گفت: در فصل گرما مردم نمی‌توانند در کانکس زندگی کنند و از این رو، به چادر پناه می‌برند که در این صورت خطر عقرب‌ و مارگزیدگی نیز وجود دارد.
به گفته وی در صورت بروز همه ‌گیری، بیمارستان ‌های منطقه از ظرفیت کافی پذیرش بیماران برخوردار نیستند.
۲۱ آبان‌ ماه سال ۱۳۹۶ زمین‌ لرزه‌ای به بزرگی ۷.۳ ریشتر، در مرز ایران و عراق واقع در استان کرمانشاه روی داد که بیش از ۶۰۰ کشته و بیش از ۱۰ هزار زخمی برجای گذاشت.
در این زمین ‌لرزه به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۰ روستای کرمانشاه خسارت وارد شد و بیش از ۱۰۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیدند.
شمار قربانیان در قصر شیرین، سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی، بیش از سایر مناطق استان بود. ده‌ها هزار نفر نیز در پی وقوع این زمین ‌لرزه در استان کرمانشاه، بی‌خانمان شدند. استان کرمانشاه پس از آن ده‌ها زمین ‌لرزه خفیف ‌تر به خود دیده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: