اخبار

مرزبانان ترکمنستان «دو ماهی‌گیر ایرانی را با شلیک گلوله کشتند»

مقامات ایرانی می‌گویند: مرزبانان ترکمنستان، با شلیک به صیادان ایرانی که در محدوده مرزهای آبی دو کشور، به ماهی‌گیری مشغول بودند، دو نفر از آنان را کشته‌اند.
الیاس هیوه‌ چی، فرماندار بندر ترکمن، شامگاه دیروز با اعلام این خبر گفت: جنازه صیادان و دو صیاد دیگری که زنده مانده‌اند در ترکمنستان است.
به گفته وی، این صیادان که همگی از اهالی بندرترکمن اند، بدون توجه به اخطارهایی که قبلا به همه صیادان بومی منطقه داده شده بود، سه‌شنبه شب، در محدوده مرزهای آبی دو کشو،ر اقدام به ماهیگیری کرده‌اند.
این مقام ایرانی برخورد مرزبانان ترکمنستانی را «نامناسب» توصیف کرده و توضیح داده که یکی از صیادان در دم کشته شده و یک نفر دیگر نیز به سبب شدت جراحات فوت کرده است.
خبر تیراندازی ماموران ترکمنستانی به صیادان ایرانی و کشته شدن دو تن از آنها و دستگیری دو نفر دیگر به صورت گسترده در استان گلستان منتشر شده است، به‌ویژه از طریق کانال‌های تلگرامی.
بر اساس همین گزارش، تیراندازی ماموران مرزبانی ترکمنستان به صیادان بندر ترکمن مسبوق به سابقه است و در سال‌های اخیر شماری از صیادانی که در محدوده مرزهای آبی دو کشور به ماهی‌‌گیری پرداخته بودند، هدف شلیک قرار گرفته‌اند.
این درحالیست که رئیس اتحادیه صیادان ایران گفته بود راه‌حل دستگیری‌های صیادان ایرانی در آب‌های همسایگان «تشکیل بسیج صیادان» است، امری که به نظر می‌رسد بیشتر تلافی‌جویانه باشد.
به گفته وی، بر اساس این طرح «ماهیگیران ایرانی در نقش مرزبان در منطقه عمل می‌کنند و از ورود شناورهای صیادی بیگانه و دست‌برد آنها به ذخایر آبی ایران جلوگیری خواهند کرد».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: